Адаптація середовища
для потреб людей
з порушенням зору
(044) 221 29 45

Шрифт Брайля. Історія створення

Напевно, ніхто не зміг би створити щось нове, не відчувши в цьому потреби. Ось і Луї Брайль, який втратив зір у віці трьох років, став автором унікальної системи читання для сліпих і слабозорих людей. Зараз шрифт Брайля використовується у всьому світі. Ним позначають не тільки букви, але й цифри, ноти, а також технічні символи. Завдяки своїй універсальності, систему використовують слабозорі носії всіх мов світу і різного віку.

Історія створення

Спочатку винахідник використовував техніку нанесення рельєфних написів штрихами. Однак незабаром відмовився від цієї ідеї та запозичив напрацювання Шарля Барб'є, який «писав» за допомогою точок. Завдяки зміні Брайля шрифт, що складається з шеститоччя, зручний у застосуванні, став найбільш універсальним методом читання для сліпих людей у всьому світі. Пізніше автор винайшов прилад для письма за своєю методикою. Його використовують і зараз при виготовленні текстів для ручного читання.

Принцип шрифту

В основі своєї техніки мова Брайля використовує шість точок. Спочатку творець шрифту працював над латинським алфавітом. Пізніше техніку навчилися застосовувати і в інших письмових системах. Точки у Брайля розташовуються в горизонтальних рядках. Відповідно, в одному рядку стоять дві точки. Всі елементи шрифту мають напівсферичну форму. Стандартний ряд з шести точок друкується за такою технікою, щоб його сприймала подушечка одного пальця руки.

Загальні значення

Щоб позначити перші літери алфавіту використовуються верхні й середні точки. Наступні букви позначають додаванням точок. Це може бути точка внизу ліворуч або праворуч, або з обох сторін. Для написання кириличних літер використовують додаткові спеціальні знаки. Під час читання рядки нумерують зверху вниз по стовпцях. На відміну від звичайного написання, шрифт Брайля складається з більшої кількості символів. У ньому використовується 63 символи та пробіл.

Вісім точок

Крім основного поширеного написання шістьма точками, є у Брайля шрифт, що ґрунтується на восьмиточковій техніці. Тут у кожному стовпці знаходиться по чотири точки. Складається поглиблена система із сотень символів. У цьому випадку читання забезпечують 255 інформативних одиниць і пробіл. Комбінації точок в системі часом можуть бути ідентичними в нанесенні, але мати різні значення. В окремих випадках кількість таких «синонімів» може доходити до десяти штук.

Техніка нанесення

Так як мова Брайля складається з випуклих точок, наносити їх потрібно зі зворотної сторони сторінки. І робити це потрібно справа наліво, так як сліпі і слабозорі люди читають стандартно - зліва на право. Кожна точка має однаковий розмір, так само, як і одне шеститоччя. Він однаковий для всіх книг, журналів і упаковок, адже одна комбінація повинна вміщуватися на одній подушечці пальця руки. Одна точка має діаметр 1,4 міліметра, її висота - 0,6 мм. Розмір клітинки для однієї комбінації становить 4,2 на 7 міліметрів. Як правило, читання проводиться одним або двома вказівними пальцями.

Зручність використання

Про те, що система Брайля проста в застосуванні, говорить вже той факт, що шрифт визнаний у всьому світі. Завдяки універсальному і нескладному шифруванню, техніці читання досить легко навчитися. При хорошому тренуванні можна розвинути швидкість читання до 150 слів за хвилину. Це робить життя незрячих, а також людей з поганим зором цілком самостійним і повноцінним. Адже завдяки вмінню читати шрифтом Брайля людина може не тільки розвивати свій інтелект, але й виконувати такі щоденні завдання, як, наприклад, покупка продуктів.