Мнемосхема як засіб навігації та орієнтування в просторі
Існує багато приладів, пристроїв, елементів, які повинні виконувати завдання адаптації простору для потреб маломобільних груп населення (МГН). Серед них особливе місце мають мнемосхеми – засіб навігації та орієнтування в просторі для осіб з вадами зору. Мнемосхеми відносяться до групи тактильних елементів доступності ТЕД (ДБН 2.2.40-2018, розділ 8).
Мнемосхеми не є чимось новим для України. Навпаки, кількість їх на різних типах об’єктів зростає в геометричній прогресії. Але проблема в тому, що відповідні вироби (як і багато інших в області доступності) в 90% випадків замовляють, виготовляють і встановлюють за формальною ознакою. Тобто – «щоб було» … Щоб показати їх під час різних перевірок, ЗМІ або абстрактним правозахисникам, які, не розуміючи нюансів, фіксують наявність або відсутність тих чи інших елементів доступності без прив’язки до потреб конкретного користувача.
Що таке мнемосхема? Це звичайна навігаційна схема, адаптована для сприйняття особами з вадами зору. Ключове слово тут -АДАПТОВАНА.
Які сьогодні в основному існують мнемосхеми в Україні? Це звичайні плани евакуації, вся адаптація яких полягає лише в тому, щоб представити інформацію в тактильному вигляді. Ніхто особливо не переживає, чи зможе незрячий користувач зрозуміти цю схему на дотик, зможе зорієнтуватися по ній. Ніхто особливо не переживає, чи зможе користувач зі зниженим або залишковим зором скористатися схемою або зорієнтуватися за допомогою схеми.
Сегодня ситуація починає змінюватися завдяки ПОГ “Ресурсний центр” Безбар’єрна Україна “, який в Україні є одним з лідерів з розробки та впровадження концепції доступності середовища для потреб МГН, і який сьогодні не має конкурентів за якістю виробництва тактильних інформаторів.
Змінюється сама концепція підходу до виготовлення мнемосхеми. Вірніше, концепція не змінюється, воно спрямоване до єдиного можливого кінцевого результату.
Першу спробу втілення нового підходу було реалізовано на станції київського метрополітену «Святошин». Вже неодноразово зазначалося, що станція метро «Святошин» після капітального ремонту є одним з небагатьох об’єктів в Україні, практично повністю доступних і безпечних для різних категорій МГН, в тому числі для осіб з вадами зору.
Однією з важливих складових комплексної доступності станції стали нові мнемосхеми, виконані в принципово новому форматі. У чому ж полягає новий підхід?
Перш за все необхідно розробити навігаційну схему, тобто схему, яка зрозуміла кожному користувачеві, за допомогою якої користувач легко і швидко зможе отримати необхідну інформацію.
Далі цю схему необхідно адаптувати. У нашому випадку – для осіб з вадами зору. Тобто використовувати різні типи квітів для різних типів об’єктів, відпрацювати розміри і формат плоских шрифтів, а також адаптувати отриманий результат в тактильному вигляді і шрифтом Брайля.
Причому, скажімо знову, ключове слово тут – АДАПТУВАТИ. Чи не виконати (скопіювати) ТОТАЛЬНУ тактильность плоскопечатанного варіанти, а розробити принцип тактильної навігації та орієнтування за допомогою відповідної схеми. Відповідно тут повинен працювати (і був притягнутий) тандем дизайнера, тифлопедагога-адаптера і фахівця, що розбирається в питаннях орієнтування та мобільності в просторі людей з порушеннями зору. Ніяким іншим чином ввести реальну доступність неможливо, якщо ми говоримо, що хочемо власне забезпечення доступності, а не звітності про доступність, неможливо в принципі.
Для Станція метро Святошин фахівці РЦБУ (ПОГ “Ресурсний центр” Безбар’єрна Україна “) розробили і виготовили три типи мнемосхем за призначенням:
- орієнтування на пероні,
- орієнтування в вестибюлі,
- орієнтування на шляхах руху виходів з підземного переходу.
За різними оцінками, відповідні мнемосхеми в цілому виконують свої функції, але, як було, це була лише перша спроба ввести саме таку систему мнемосхем.
Тепер розробники розуміння, що саме, в якому напрямку і форматі потрібно вдосконалювати далі. І вже на інших станціях Київського метрополітену (першою серед них є станція «Сирець»), користувачі вже дуже скоро зможуть скористатися зручними і вдосконаленими варіантами навігаційних схем для осіб з вадами зору – як для незрячих, так і зі зниженим зором.
Трохи про нас: ПОГ “Ресурсний центр” Безбар’єрна Україна “- це компанія професіоналів, яка працює вже понад 12 років у сфері організації соціально-значущих об’єктів різних засобів і устаткування, призначених для безпеки і комфорту пересування маломобільних груп населення. Ми даємо можливість переміщатися будь-якій людині, незалежно від його фізичних осіб.