Нові зміни до ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд.

Відповідно до наказу від 20.12.2024 № 1460 Міністерства розвитку громад та територій України була затверджена Змінa № 2 до ДБН В.2.2 - 40:2018 Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення.

Зміна набере чинності з 01 травня 2025 р.

Державні будівельні норми або скорочено ДБН – це нормативні документи у галузі будівництва, затверджені центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Зміни № 2 до ДБН В.2.2-40:2018 містять нові терміни, зображення та вимоги до облаштування простору.

Внесли зміни до вимог щодо пішохідних доріжок, пішохідних зон тротуарів тощо. Деталізували ширину доріжок в різних випадках, вказали на важливість покриття, а також описали оптимальні кути нахилу пішохідних шляхів. Надали візуальні приклади облаштування пішохідних шляхів (влаштування покриттів, обхідних шляхів, влаштування пішохідної доріжки з роз’їзними карманами).

Виклали детальні вимоги до відкритих та внутрішніх сходів та пандусів, розмірів бокових поручнів, їх кріплень. Окремо зазначили вимоги щодо матеріалів та контрастності поручнів.

Зміни торкнулися і вимог до вхідних дверей. Необхідно обов’язково облаштовувати простір для маневрування на кріслі колісному перед дверима. Важливою умовою є маркування вхідної групи тактильними та візуальними елементи доступності та зображенням міжнародного символу доступності. Зони сервісу та обслуговування мають бути облаштовані тактильними інформаційними табличками та бути доступними для всіх груп населення.

Внесені зміни щодо вимог до планувальної організації будівель, а саме ширини коридорів та галерей, входів та шляхів руху, горизонтальних та вертикальних комунікацій, сходів та ліфтів, пандусів.

Внесені зміни в Розділ 8. Засоби безпеки, орієнтування, отримання інформації при користуванні середовищем. Внесенні роз’яснення щодо визначення та класифікації тактильних смуг. Прописані норми їх влаштування. Надано відповідні рисунки з чіткими розмірами виробів (тактильних плиток, тактильних індикаторів), що використовуються для інформування та орієнтування. А також коректне влаштування тактильних засобів в середовищі.

Особлива увага приділена новим вимогам до тексту та візуальним елементам, що використовуються на тактильних інформаційних покажчиках (мнемосхемах та інформаційних тактильних табличках).

Важливою складовою змін є використання контрастних кольорів для позначення ділянок та об’єктів, а також способи використання такого позначення для забезпечення безпеки, інформування та орієнтування маломобільних груп населення.

Доповнені вимоги до санітарно-гігієнічних приміщень із розширеними можливостями, яке має бути розраховане на можливість заїзду та маневрування кріслом колісним. Надане планування таких приміщень у вигляді рисунків.

Нова редакція доповнена візуальними додатками з прикладами облаштування середовища для людей з інвалідністю; зразками інформаційних табличок та покажчиків, їх розміщення; схемами застосування тактильних смуг, встановлення обладнання, маркування поверхонь.

Детальніше ознайомитися зі всіма змінами до ДБН можна за посиланням:

https://mtu.gov.ua/documents/2705.html